اجزای درب ضد سرقت و بررسی کامل اجزای تشکیل دهنده آنها

اجزای درب ضد سرقت

اجزای درب ضد سرقت و بررسی کامل اجزای تشکیل دهنده آنها

درب های ضد سرقت یکی از راهکارهای بسیار مفید جهت افزایش امنیت خانه ها می باشند. درب ضد سرقت معمولا از چند لایه تشکیل شده‌اند. جنس لایه داخلی آن معمولا از جنس فولاد است که با یک لایه از جنس های مختلف مانند ام دی اف، اچ دی اف، فلز و غیره روکش شده‌اند. فضای خالی موجود در درب‌های ضد سرقت نیز به وسیله پشم سنگ پر می شود که این کار باعث می شود که درب ضد سرقت عایق صوتی و حرارتی باشد. ساختار و اجزای تشکیل دهنده درب های ضد سرقت با درب های معمولی تفاوت زیادی دارند، در ساخت درب‌های ضد سرقت اجزایی وجود دارد که ایمنی این درب ها را چند برابر می‌کند.

اجزای درب ضد سرقت
اجزای درب ضد سرقت

درب های ضد سرقت انواع مختلفی از قفل ها را دارند که هر کدام از این قفل ها میزان امنیت متفاوتی دارند. قفل‌ها مهم ترین و اصلی ترین اجزا در درب ضد سرقت هستند. پس به هنگام خرید درب ضد سرقت حتما به قفل آن توجه نمایید، چرا که بهترین و مرغوب ترین درب‌ها حتی اگر از فولاد نفوذناپذیر هم باشند بدون نصب یک قفل ضد سرقت با کیفیت هیچ تفاوتی با یک قفل معمولی ندارند.

 

اجزای درب ضد سرقت

درب های ضد سرقت اجزایی دارند که ما مهمترین آنها را به اختصار توضیح میدهیم:

 

روکش درب ضد سرقت

روکش درب ضد سرقت اصلی ترین جزء آن از لحاظ زیبایی و بصری می‌باشد. و با نوجه به سلیقه افراد متفاوت می‌باشد. روکش درب بر اساس جایی که از آن استفاده می‌شود متفاوت است. به عنوان نمونه، اگر قرار است از این درب در مکان‌های صنعتی استفاده شود، بهتر است پوشش لایه بیرونی به صورتی باشد که ضد رطوبت و ضد اسید باشد. رویه های روکش طبیعی با طرح های برجسته ، نیم برجسته و صاف هستند.

 

چهارچوب از اجزای مهم در درب های ضد سرقت

ضخامت ورقه فلزی چهارچوب درب ضد سرقت باید 1.5 میلی‌متر و یا بیشر از این مقدار باشد. این چهارچوب‌ها با رنگ پودری الکترواستاتیک پوشانده می‌شوند و در دمای 220 درجه گرما داده می‌شوند تا رنگ چهارچوب در برابر خش و هر گونه آسیب مقاومت زیادی داشته باشد.

 

ورقه فلزی

یکی از اجزای مهم درب ضد سرقت ورق فلزی است، این ورق دارای ضخامت 1/5 میلیمتری با مقاومت زیاد می‌باشد که در لایه میانی درب های ضد سرقت قرا گرفته است. قدرت و کیفیت ساخت استراکچر هر مقدار بیشتر باشد امنیت درب به همان اندازه بیشتر می شود. استراکچر درب ضد سرقت به طور معمول از کلاف فلزی ، کمربندهای فلزی و صفحه ی فولادی تشکیل می شود. این ورق ورود غیرمجاز از راه این درب ها را تقریباً غیرممکن می نماید. استفاده از این ورق‌های فلزی در درب های ضد سرقت باعث سنگین شدن این درب ها می‌شوند.

ورق فلزی درب ضد سرقت
ورق فلزی درب ضد سرقت

بنابراین با استفاده از ورق‌های فلزی سارقان احتمال اینکه بتوانند درب را از لولا جداکنند بسیار کم می‌باشد. اگر سارقان موفق به شکستن روکش درب شوند نیز نمی‌توانند کاری از پیش ببرند چرا که به ورق فولادی برخورد می‌کنند، این ورق علاوه بر استحکام صدای زیادی دارد و ریسک سرقت را بالا می‌برد.

 

عایق از اجزای درب ضد سرقت

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده درب های ضد سرقت یک نوع لایه عایق صوتی و حرارتی مانند پشم سنگ، پشم شیشه، پلی استایرن و یا پلی اورتان می‌باشد که بین لایه های درب قرار می‌گیرد و نقش بسیار مهمی در عایق شدن درب در برابر صدا، حرارت، گرد و غبار و … ایفا می‌نماید. از ویژگی‌های مهم عایق پشم سنگ، مقاومت در برابر آتش است. عایق حرارتی پشم سنگ مانند نوعی حفاظ در برابر آتش است چون آتش‌گیر نیست و شعله‌ور نمی‌شود.

 

قفل از اجزای مهم در درب های ضد سرقت

قفل ضد سرقت از مهم‌ترین اجزای درب های ضد سرقت هستند بنابراین کیفیت آن‌ها بسیار مهم می‌باشد. نصب یک قفل معمولی و بی کیفیت تا حدود زیادی امنیت این درب‌ها را کم خواهد کرد و آن‌ها را به یک درب معمولی تبدیل می‌کند. اگر دری ضد سرقتی همه استانداردهای لازم را داشته باشد اما از قفل با کیفیت و خوبی برخوردار نباشد نمی‌تواند امنیت لازم را برقرار سازد. درب های ضد سرقت معمولاً دو قفل دارند. قفل بالایی، که قفل شب‌ بند نامیده می‌شود و قفل پایینی، قفل اصلی است. برای بالا بردن امنیت توصیه می‌شود که هر دو قفل از بهترین نوع انتخاب و نصب شوند.

قفل
قفل از اجزای مهم در درب های ضد سرقت

سیستم قفل ضد سرقت بدین صورت می‌باشد که با چرخاندن کلید، همزمان 8 زبانه متحرک و ثابت از دو جهت وارد چهارچوب درب می‌شوند. این زبانه‌ها در بالا رفتن امنیت در بسیار تاثیر گذارند. قفل درب های ضدسرقتی که در بازار ایران وجود دارند اکثراً از نوع کالی (KALE) و ساخت کشور ترکیه می باشند. این قفل ها با بالاترین استانداردهای اروپایی ساخته شده‌اند و کیفیت و طول عمر بسیار بالایی دارند. از ویژگی های مهم این قفل ها عدم زنگ زدگی و زنگ خوردگی و رنگ رفتگی آنها را می‌باشد.

 

کلید درب ضد سرقت

درب ضد سرقت دارای چند کلید می‌باشد. این کلیدها برای بالا بردن امنیت درب ضد سرقت هستند، در بعضی از مدل‌های قفل درب ضد سرقت علاوه بر کلیدهای اصلی، دو کلید کارگری نیز وجود دارد. این کلیدها را به این منظور ساخته‌اند که در مراحل ساخت مورد استفاده عوامل اجرا قرار بگیرند و پس از آن از رده خارج خواهند شد.

 

لولا از اجزای درب ضد سرقت

یکی از مهمترین اجزای درب ضد سرقت لولای این درب ها می باشد. 4 لولا در درب های ضد سرقت و به صورت مخفی به کار رفته است و در صورتی قابل مشاهده هستند که درب 90 درجه باز شود. سارقین نمی توانند با اهرم کردن این درب ها را باز نمایند. نکته مهمی که پرباره لولاها لازم است بدانید این است که آنها باید از مواد با کیفیت و مرغوب ساخته شوند تا بتوانند وزن سنگین این درب‌ها را تحمل نمایند.

لولای درب‌ ضد‌ سرقت‌
لولای درب ضد سرقت

هرچه درب ضد سرقت ایمن تر باشد امنیت آن هم بیشتر است پس گاهی اوقات ممکن است که درب ضد سرقت تا چند صد کیلو وزن داشته باشد که با این اوصاف لولا باید تحمل نگهداشتن پیوسته و مداوم آن را داشته باشد.

 

قفل شب‌ بند درب ضد سرقت

یکی از مهمترین اجزایی که در درب ضد سرقت وجود دارد قفل شب بند می‌باشد. این قفل‌ها برای شب ها و هنگام خواب تعبیه شده ‌اند آنها یک زنجیر دارند که به درب متصل می‌شود و فقط کافیست که شما چفت آن را فشار دهید تا قفل شود و هیچکس نمی تواند به داخل منزل وارد شود حتی در صورتی هم که کلید داشته باشد اگر قفل شب بند را زده باشید نمی‌تواند وارد شود.

 

چشمی از اجزای درب ضد سرقت

وجود چشمی بر روی درب های ورودی و به‌خصوص درب های آپارتمان‌ها رایج است. بر روی درب ضد سرقت نیز معمولاً چشمی قرار می‌گیرد. چشمی های درب ضد سرقت لنزهای کوچکی هستند که در درب ها به کار رفته اند وجود آن‌ها باعث می‌شود زمانی که شخصی در می زند شما بتوانید ابتدا از طریق چشمی بررسی نمایید که چه شخصی پشت درب است و در صورت وجود نداشتن مشکل درب را باز نمایید.

 

دستگیره درب ضد سرقت

دستگیره یکی از اجزای ضروری پرب های ضد سرقت می‌باشند اگر درب‌ ها دستگیره نداشته باشند در باز کردن آنها به مشکل برخورد خواهید کزد. در گذشته دستگیره درب‌ها معمولا از چوب و فلز ساده بودند اما امروزه طراحی دستگیره درب های ضد سرقت به ایده‌های جالبی برای تولید کننده‌گان آنها تبدیل شده است و ما شاهد دستگیره های خاص و با شکل های متفاوتی هستیم مشتریان نیز تمایل دارند که درب ها و دستگیره‌های جذاب و زیبا که، از امنیت بالایی برخوردار باشد را خریداری نمایند.

دستگیره درب ضد سرقت
دستگیره درب ضد سرقت

دستگیره ها انواع مختلفی دارند مانند دکمه‌ای، بیضی شکل، اهرمی یا تخم مرغی که شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود یکی را انتخاب نمایید. دستگیره درب های ضد سرقت معمولا فلزی و از جنس کروم، فولاد ضد زنگ یا نیکل می‌باشند.

 

درکوب از اجزای درب ضد سرقت

وجود درکوب بر روی درب های ضد سرقت ضرورتی ندارد، در واقع درکوب از اجزای مهم درب ضد سرقت نمی‌باشد، اما اگر مالک علاقه‌مند به نصب آن باشد، می‌توان درکوب را که در رنگ های طلایی و نقره‌ای در بازار موجود است را در کنار چشمی نصب کرد.

 

زوار درب ضد سرقت

زوار نواری باریک از جنس چوب است که برای زیباتر کردن اطراف درب از آن استفاده می‌شود.