روکش درب ضد سرقت؛ انواع روکش در زیباسازی و جذابیت درب ضد سرقت

روکش درب ضد سرقت

روکش درب ضد سرقت؛ انواع روکش در زیباسازی و جذابیت درب ضد سرقت

امروزه متریال و تنوع رنگی در روکش های درب ضد سرقت بسیار زیاد شده است. البته قابل ذکر است که بیشتر این روکش‌ ها از کشور ترکیه وارد می‌شوند. روکش‌هایی که از کشورهای دیگر وارد می‌شوند زیبایی خاصی دارند اما قیمت آنها چندین برابر قیمت روکش‌های داخلی می‌باشند. روکش های جدید که مورد استفاده می شود روکش های گردو و بلوط آمریکایی هستند.

درب ضد سرقت
درب ضد سرقت

دلیل استفاده از این نوع روکش ها این است که طرح و نقش چوب گردو و بلوط بسیار زیبا است و در بعضی از مواقع بخصوص برای چوب گردو نیازی به استفاده از رنگ های متنوع نیست و با استفاده از یک خود رنگ ساده طرح و نقش زیبایی روکش درب ضد سرقت ایجاد می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع روکش آشنا کنیم با ما همراه باشید.

همچنین می‌توانید تفاوت درب ضد سرقت و در‌های معمولی را در اینجا ببینید.

 

انواع روکش های درب ضد سرقت

روکش درب ها هم در ظاهر و هم در مقاوم بودن آن‌ها در برابر آب تاثیر دارد، به همین دلیل در درب‌ها از روکش استفاده می‌کنند که این روکش ها انواع مختلفی دارد که در زیر برخی از آن‌ها را برای شما شرح خواهیم داد:

 

رویه درب ضد سرقت CNC

روکش درب ضد سرقت CNC محصولی است که شکل و نقش رویه آن توسط دستگاه CNC برش کاری می‌شود. این نوع روکش با روکش های ضدخش، راش طبیعی و PVC تولید می شوند.

روکش درب ضد سرقت CNC
روکش درب ضد سرقت CNC

بر روی این روکش‌ها نیز طرح‌های متنوعی به وسیله دستگاه CNC اجرا می‌شود که زیبایی درب را خیلی بیشتر می‌کند.

 

رویه های درب ضد سرقت نوع ملامینه

از روکش های جدیدی که برای درب‌های ضد سرقت استفاده می‌کنند، MDF و یا HDF با روکش های ملامینه است که به آن‌ها روکش ملامینه گفته می‌شود. درب ضدسرقت با روکش ملانینه ضد خش است و نسبت به رویه‌های چوبی مقاومت بیشتری در برابر آب دارند.

رویه‌های درب‌ ضدسرقت نوع ملامینه
رویه‌های درب ضد سرقت نوع ملامینه

این نوع از روکش‌ها براق‌تر از روکش‌های چوب با رنگ پلی استر هستند.

 

روکش برجسته لوکس درب ضد سرقت

روکش‌های برجسته لوکس از ام دی اف با ضخامت ۸ و یا ۱۰ میلی‌متر با رویه چوب راش یا گردو ساخته می‌شوند در این نوع از درب‌ها پروفیل های روکش شده را می‌چسبانند. این رویه ها پس از نصب بر روی درب ضد سرقت رنگ آمیزی می‌شوند.

روکش برجسته لوکس درب ضد سرقت
روکش برجسته لوکس درب ضد سرقت

این دسته از روکش‌ها دارای برجستگی‌ها و فرورفتگی‌ها زیادی می‌باشند و طرح‌های کلاسیک دارند و مناسب ساختما‌هایی است که طراحی کلاسیک دارند. امکان رنگ کردن روکش‌های لوکس فراهم می‌باشد. درب‌های ضد سرقت دارای رویه برجسته لوکس را با رنگ‌های پلی‌استر و پلی‌اورتان رنگ‌آمیزی می‌نمایند.

 

روکش برجسته اکونومی درب ضد سرقت

رویه برجسته اکونومی را ابتدا با ام دی اف و با روکش راش یا گردو روکش می‌کنند، سپس تکه‌هایی از MDF با طرح‌های مختلف را با دستگاه CNC طرح می‌دهند و سپس آن را روی MDF اصلی می‌چسبانند بعد از انجام مراحل ساخت درب و چسباندن روکش آن را با رنگ پلی اورتان و یا پلی استر نقاشی می‌کنند. ضخامت MDF روکش برجسته اکونومی معمولاً ۸ میلی متر می‌باشد و طرح روکش درب سمت داخل ساختمان از نوع CNC انتخاب می‌شود.

روکش برجسته اکونومی درب ضد سرقت
روکش برجسته اکونومی درب ضد سرقت

برجستگی‌ها و جزئیات روکش‌های اکونومی کمتر از نوع لوکس می‌باشند و طبیعتاً قیمت کمتری نیز نسبت به روکش لوکس دارند.

 

رویه های طبیعی چوب

روکش‌های طبیعی چوب به دو نوع پر مصرف در درب های ضد سرقت تقسیم می‌شوند:

  • رویه چوب طبیعی راش: یکی از معروف ترین روکش‌های موجود در بازار ایران چوب طبیعی راش است. این چوب از درخت‌های راش مرغوب تهیه می‌شود که به دلیل استفتده از رگه‌های این درخت در این نوع از روکش‌ها جذابیت و زیبایی آن چند برابر می‌شود.
  • رویه چوب طبیعی گردواین نوع از چوب رگه‌های بیشتری نسبت به چوب راش دارد و به همین دلیل توجه بسیاری از خریداران را به خوب جلی کرده است.
درب تک قاب با منبت لوکس روکش بلوط
درب تک قاب با منبت لوکس روکش بلوط

روکش‌های طبیعی دیگری نیز وجود دارد به سفار مشتری و سلیقه او بر روی درب‌های ضد سرقت اجرا می‌شود. مهمترین مزیت روکش‌های چوب گردو و راش حس طروات و تازگی می‌باشد که چوب طبیعی به محیط می‌دهد. هر روکش از یک درخت منحصربه فرد تولید می‌شود و با رویه مثلا گردو درب مشابه از لحاظ رگه کاملا متفاوت می‌باشد.

 

روکش درب ضد سرقت PVC

در رویه درب ضد سرقت PVC ابتدا MDF خام در دستگاه CNC قرار می‌گیرد و انواع طرح‌های CNC روی آن حکاکی می‌شوند، پس از آن MDF را در دستگاه ممبران PVC که معمولاً دارای طرح چوب است پرس می‌کنند.

رویه‌ درب‌ ضدسرقت‌ PVC
رویه درب ضد سرقت PVC

رویه درب ضد سرقت PVC نیازی به نگهداری ندارد. چرا که این نوع از روکش‌ها در گذر زمان از نظر ماندگاری رنگ و نگهداری نسبت به روز اول فرقی نمی‌کنند و به مراقبت زیاد نیاز ندارند. این نوع از روکش درب ضد سرقت در مناطقی که آب‌وهوای آن‌ها مرطوب است مناسب می‌باشد اما برای مناطقی که آب و هوای آن‌ها گرم است مناسب نمی‌باشد زیرا روکش آن با چسب چسبیده می‌شود و وقتی در معرض گرما قرار می‌گیرد روکش آن جدا می‌شود.

 

روکش های ترمو وود

خیلی از مشتری برای درب هایی که میخواهد درمحیط بیرون نصب شود به دنبال درب‌هایی هستند که در برابر آفتاب و اشعه های مضر آن از خود مقاومت نشان دهند و هم ظاهر زیبا و جذابی داشته باشند. روکش‌های ترمو وود گزینه خیلی مناسبی برای آنها می‌باشد.  مهمترین مزیت درب های ترمو وود این است که رگه های طبیعی چوب را درکنار خاصیت ضد آب و آفتاب دارد. این نوع از روکش‌ها از لحاظ قیمتی گران‌تر از نوع رویه فلزی آن‌ها است.

 

رویه های فلزی

اکثر مردم فر می‌کنند که درب‌های ضد سرقت فط مخصوص داخل ساختمان‌ها هستند و برای فضای بیرون مناسب نبستند این نظریه تا حدودی درست است چرا که از درب‌های ضد سرقت چوبی به دلیل آفتاب و بارندگی نمی‌توان در محیط بیرون استفاده کرد اما درب‌های ضد سرقی وجود دارد که از فلز هستند و برای محیط بیرون مناسب هستند. این درب‌ها تعمیرات و نگهداری بسیار پایینی دارند و در ضمن قیمت بسیار پایین نسبت به سایر درب ها دارند.