درب ضد سرقت ترمووود چیست؟

درب ضد سرقت ترمووود چیست؟

درب ضد سرقت ترمووود چیست؟

ترمووود به جنس و نوعی از چوب گفته می‌شود که ویژگی منحصر به فرد آن به دلیل مکانیزم تولید بسیار پیشرفته حرارت به نسبت انواع دیگر چوب های تولید شده در بازار مستحکم‌تر بوده و از ماندگاری بسیار بالایی برخوردار است و در کل می‌توان گفت که چیزی که این محصول را منحصر به فرد و خاص کرده این است که برای تولید این نوع محصول به هیچ عنوان از مواد شیمیایی استفاده نکرده است، همین امر موجب مقاومت این نوع درب شده است، همچنین ترمووود در برابر آسیب حشرات و موریانه و کرم و ساس بسیار مقاوم بوده و عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان داده است. بنابراین از این چوب در درب های ضد سرقت استفاده میکنند که ما به آن ها درب های ضد سرقت ترموود می‌گوییم.

درب ضد سرقت با چوب ترمو
درب ضد سرقت با چوب ترمو

چوب های حرارت دیده یا اصلاح شده با حرارت با نام ترموود شناخته می‌شود. درب های ترمووود دارای رنگ ثابت هستند، همین عمر باعث منحصر به فرد بودن این درب ها شده ست، این درب ها ظاهر خود را در طولانی مدت حفظ کرده و دچار تغییر و تحول نمی‌شود. برای تولید درب های ترموود از چوب درخت زبان گنجشک و گونه بسیار منحصر به فردی از درخت کاج استفاده می‌شود که کیفت فوق العاده ای دارد، روش تولید این محصول به صورت گرما است و از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نشده است.

 

چوب ترمو

در سال های بسیاردور بشر به این امر پی برد که می‌تواند با سوزاندن و نیم سوز کردن چوب، مقاومت آن را چندین برابر کند. با نیم سوز کردن چوب، این محصول مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل بیرونی مانند رطوبت و فشار پیدا خواهد کرد. اولین کشوری که توانست با بکارگیری روش های مهندسی و مناسب، عمر و دوام چوب را تا چندین برابر افزایش دهد، فنلاند بود. فنلاند با به کارگیری روش ترمووود تحول عظیمی در زمینه چوب به وجود آورد.

چوب ترمو (Thermowood) نوعی از چوب صنعتی است که در اثر فرآیندی تحت عنوان Thermal modification یا اصلاح حرارتی، اجزای دیواره‌ی سلولی آن تخریب شده و با ساماندهی مجدد، رطوبت آن به میزان بسیار زیادی (چیزی در حدود 4 تا 6 درصد) کاهش پیدا می‌کند که همین امر هم موجب کاهش واکشیدگی چوب، افزایش مقاومت و دوام چوب، افزایش قابل توجه مقاومت در برابر آب و رطوبت و مزایای فراوان دیگری می‌شود. فرآیند ترمو بدون هیچ مواد شیمیایی انجام می‌گیرد و طی آن هیچ آسیبی به چوب وارد نمی‌شود. این محصول در ابتدا در کشور فنلاند (به خصوص توسط VVT مرکز تحقیقات فنی فنلاند) توسعه یافت و هم اکنون این کشور پیشتاز این صنعت می‌باشد و مرغوب‌ترین چوب ترمو هم تولید کشور فنلاند است.

درب ضد سرقت با چوب ترمو
درب ضد سرقت با چوب ترمو

چوب ترمو از نظر گونه‌ی چوبی که با آن ساخته می‌شود به دو دسته‌ی نرم‌چوب و سخت‌چوب تقسیم می‌شود، نوع سخت‌چوب در کشورمان اغلب از چوب درخت زبان گنجشک (ون) یا Ash و نوع نرم‌چوب اغلب از چوب درخت کاج یا Pine تهیه می‌شوند و موجود می‌باشند. از چوب ترمو کاج در نمای ساختمان یا مکان‌های عمودی و از چوب ترمو زبان گنجشک اغلب در کف‌ها و مناطقی نیاز مقاومت و دوام بیشتری دارند استفاده می‌شود.

 

آیا رنگ درب ضد سرقت ترموود با گذشت زمان تغییر می‌کند؟

رنگ چوب اصلاح شده با حرارت تحت تاثیر میزان حرارت و زمان فرآوری متفاوت می‌باشد. هر اندازه میزان حرارت فرآوری بالاتر باشد رنگ ترمووود ضد سرقت تیره تر خواهد بود و همچنین هر اندازه مدت زمان قرارگیری در کوره کمتر باشد رنگ چوب روشن تر خواهد شد. در اینجا باید این نکته را خاطر نشان کرد که تراکم هر درخت و چوب با یکدیگر متفاوت می‌باشد.

تغییر رنگ
درب های ضد سرقت ترمووود

بنابراین رنگ آنها نیز تا حدودی با یکدیگر متفاوت می‌باشد. رنگ ترموود زمانی که در معرض اشعه ی UV خورشید قرار می‌گیرد تا حدودی تغییر می‌یابد و به رنگ طوسی نقره ای در خواهد آمد مگر اینکه با استفاده از رنگ یا روغن لایه محافظتی بر روی آن تشکیل شود و از تغییر آن جلوگیری به عمل آید.

 

مزایای درب ضد سرقت ترمووود

درب های ضد سرقت ترمووود دارای وزن کم، نصب آسان و سریع، مقاوم در برابر رطوبت، دما، آتش، سرما، باران، مقاوم در برابر زلزله هستند. همچنین عایق صدا می باشند و طول عمر بالا، دارای کیفیت و متریال درجه یک، مقاوم در برابر آفتاب می‌باشند.

مزایای درب‌های ضدسرقت ترمووود
مزایای درب های ضد سرقت ترمووود

همچنین موجب شده تا مصالح زیبای چوبی نظیر ترمو وود، معماری مدرن را در سازه جان گرفته و به طراحی بی روح و سرد ساختمان ها روحی گرمی بخشیده است. از ترمو وود در کف و کفپوش و دیوارپوش ها، همچنین درب های ضد سرقت، دکوراسیون داخلی پله ها و نرده های اپارتمان ها و فضای باز ویلا و پارک، دیزاین روف گاردن ها و همچنین درب ها و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مناسب برای شرایط آب و هوایی مختلف در مناطق مختلف ایران

استفاده نکردن از مواد شیمیایی برای فرآوری چوب

دارای مقاومت مکانیکی بالا

 

کاربرد ترمووود

کاربرد
کاربرد

چوب های ترمووود بیش از 170 گونه دارند که در فضاهای بسیار زیادی قابل کاربرد هستند. در هر فضایی که احساس کردید چوب می‌تواند زیبایی دو چندانی به ان ببخشد و به دلیل شرایط بد جوی مانند گرما، سرما، رطوبت و بارندگی، اشعه آفتاب و حشرات مزاحم نمی‌توانید از آن استفاده کنید، ترمووود به کمک شما می‌آید. چوب ترمووود در فضاهایی چون نماي دروني و بيروني هر نوع ساختمان، کفسازی محوطه های بزرگ، روف گاردن، پل، استخر، سونا، جکوزی، آلاچیق، کلبه، ویلا، فلاور باکس و پارکینگ به کار می‌رود.

 

نحوه ترموود کردن چوب

نحوه ترموود کردن چوب
نحوه ترموود کردن چوب

نحوه ترمووود کردن چوب به طور کلی چوب را به دو روش استاندارد ترمو می‌کنند. CLASS THERMO-D و CLASS THERMO-S دوروشی هستند که که در ترمووود در آنها به بهترین شکل انجام می‌شود.

 

ترمووود کلاس اس؛ CLASS THERMO-S

در این روش چوب های برش خورده را تا دمای 180 درجه سانتی گراد گرما می‌دهند تا مقاومت آنها را بالا ببرند. همچنین با افزایش استابیلیتی چوب تغییرات ناگهانی ابعاد آن را کنترل می‌نمایند. در این روش ترمووود، چوب ها بین 7 تا 9 درصد تغییر ابعاد و یا تورم خواهند داشت.

CLASS THERMO-S
CLASS THERMO-S

از چوب های ترمود شده در روش کلاسیک s در فضاهای گوناگونی چون مبلمان و اجزای داخلی ساختمان، اتصالات در محیط های خشک و هرگونه شرایط آب و هوایی، مبلمان فضای سبز، سونا، اجزای درب و پنجره و کف پوش های وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ترمووود های این روش بیشتر در فضای درونی استفاده می‌شود.

 

ترمووود کلاس دی؛ CLASS THERMO-D

در این روش به چوب های برش خورده تا 220 درجه سانتی گراد گرما خواهد رسید. با توجه به گرمایی که به ای چوب ها می‌رسد، مقاومت آنها در برابر عوامل جوی مختلف بالا می‌رود و از آن می‌توان علاوه بر فضاهای درونی در فضاهای بیرونی ساختمان نیز استفاده نمود. در این روش ترمووود، چوب ها بین 5 تا 7 درصد تغییر ابعاد و یا تورم خواهند داشت. نماهای بیرونی ساختمان، دیوارها درونی و بیرونی ساختمان، درب های بیرونی و پارکینگ، مبلمان فضای سبز، کفپوش های داخلی و خارجی، حمام، سونا و سرویس بهداشتی جز مواردی هستند که در آنها می‌توان از چوب های ترمود شده طرح d استفاده کرد.

 

مشخصات درب های ضد سرقت ترمووود

درب های ترمووود با دوام بسیار بالا و ثبات ابعادی که دارند باعث منحصر به فرد بودنشان شده، پس از فرآیند ترمو کردن درصد رطوبت چوب بسیار كاهش يافته و چوبها دوچاره تعادل رطوبتي می‌شود كه در نتيجه جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب و محيط اطراف می‌شود. اين امر تأثير خاصي در ثبات ابعاد چوب و كاهش ترك خوردگي آن می‌شود. همچنین افزايش قابل توجه عايق بودن الوارهای چوب می‌شود.

مشخصات درب های ضد سرقت ترمووود
مشخصات درب های ضد سرقت ترمووود

دارای رویه ترموود با کیفیت، رنگ چهارچوب الکترواستاتیک، ورق ایمنی فولادی نیمه، ضخامت ورق چهار چوب 1.5، ابعاد درب؛ طول 210 عرض 110کفی 18
درب ها سایز استاندارد 210 در 110 می باشد و سفارش خارج از استاندارد مشمول افزایش هزینه می‌باشد. سفارش تمامی درب هاى ضد سرقت با هرنوع قفل و 5 سال ضمانت، انتخاب رنگ به سفارش مشتری، کیفیت عالی، بسیار زیبا و با دوام همچنین این درب ها به دلیل مقاومت بسیار بالایی که ترمووود در خود داشته باعث شده تا علاوه بر عایق بودن خاصیت ضد سرقت بودن را هم داشته باشند.

 

تشخیص مرغوبیت چوب ترمو

چوب ترمو دارای رنگ خاص و یک‌دستی دارد که به مدت زمان و میزان حرارتی است که به چوب بستگی دارد.
مغز چوب ترمو نباید نباید رنگ روشن باشد، این مورد نشان‌دهنده‌ی غیراستاندارد بودن فرآیند ترمو می‌باشد.
چوب‌های مناطق فنلاند، شمال اروپا و اسکاندیناوی که مرغوب‌ترین چوب ‌ترمو می‌باشند دارای گره‌های پروانه‌ای می‌باشند، در غیر این صورت ممکن است چوب روسی و یا غیر کاج باشند که به این مورد باید در هنگام خرید بسیار توجه کنید.

چوب ترمو
چوب ترمو

هر چه گره‌های چوب به هم نزدیک‌تر باشند بدین معناست که چوب ترمو از مغز چوب درخت تهیه شده و بسیار مرغوب‌تر است، این نکته از ابتدا و یا انتهای الوار چوب ترموو قابل مشاهده است، هر چه گره‌ها از هم دورتر و بازتر باشند بدین معناست که چوب از مغز درخت فاصله گرفته‌است.
هیچ گونه ترک خوردگی بر روی سطح و مقطع چوب ترمو با گرید A قابل قبول نیست. سطح چوب ترمو باید کاملا صاف و صیقلی و بدون هر گونه کندگی و رنده کاری چوب باشد.

ارسال دیدگاه