• حساب کاربری

 • 0

  سبد خرید

 • گلدور
  درب ضدسرقت اچ پی ال چیست و چه کاربردی دارد؟

  درب ضدسرقت اچ پی ال چیست و چه کاربردی دارد؟

  درب های ضدسرقت اچ پی ال از ورقه های اچ دی اف ساخته می‌شوند و ساختار کلی آن از جنس اچ دی اف است. سپس سطح رویه درب ها را با ملامینه پوشش می‌دهند و از این رو این مدل از درب ها را درب اچ پی ال داخلی می‌نامند. مقاومت ورقه های اچ دی اف نسبت به حرارت و نسبت به رطوبت از خصوصیات این نوع از درب ها می‌باشد. همچنین اگر از ورق های اچ دی اف برای درب های ملامینه استفاده کنید مقاومت درب های داخلی را در تا مقدار زیادی در برابر ضربه افزایش می‌دهید.

  درب ضدسرقت اچ پی ال چیست؟

  درب ضدسرقت اچ پی ال چیست؟

  لازم به توضیح است قیمت تولید درب های اچ پی ال نسبت به انواع دیگر درب های اچ دی اف و یا ام دی اف بسیار کمتر است. از مزیت ‌های دیگر درب اچ پی ال عدم نیاز به رنگ کاری درب است. این موضوع سبب کاهش قیمت درب اچ دی اف داخلی نسبت به سایر انواع درب های ضدسرقت می‌شود. این نوع درب ها سرعت ساخت و ساز پروژه را تا میزان زیادی افزایش می‌دهد.

   

  مزایای روکش ملامینه

  • مقاومت مناسب روکش ملامینه در برابر رطوبت
  • مقاومت در برابر حرارت وسایش
  • هماهنگ بودن رنگ لبه های چسبانده شده با سطح رویه
  • قیمت مناسب وتنوع در طرح و رنگ

   

  معایب روکش ملامینه

  • مقاومت بالایی در برابر مواد قلیا یی و اسیدها ندارند
  • تمام سطوح آن به صورت یکپارچه نیست ولبه های آن از جنس دیگری است
  • روکش ملامینه نسبت به روکش اکریلیک و درب روکش پی وی سی PVC براق و شفاف نیست.

   

  کاربردهای درب های ضدسرقت اچ پی ال

  با توجه به اینکه ملامینه بر روی ورق اچ دی اف با ضخامـت 5 میـل و فشردگی 920 قرار می‌گیرد این ورق در برابر ضربه نیز مقاومت بالایی دارد، بنابراین در صورتی که نکات مهم در تولید رعایت شود امکان استفاده از آن برای درب ورودی واحد های آپارتمانی نیز وجود دارد. اما با توجه به نیاز امروزه صنعت ساختمان و رویکرد آن به سـمت صنعتی سازی و همچنین ویژگی هایی که درب ورودی واحد های آپارتمانی بایستی داشته باشند بیشتر انتخاب‌ها برای درب ورودی آپارتمان، درب ضدسرقت می‌باشد و بیشترین استفاده از درب های ملامینه HPL بـرای درب اتاقی، درب حمام و سرویس بهداشتی می‌باشد.

  کاربردهای درب های ضدسرقت اچ پی ال

  کاربردهای درب های ضدسرقت اچ پی ال

  نکته ای که در مورد استفاده درب ضدسرقت اچ پی ال باید در نظر گرفت این است که در واقع ورق های مورد استفاده در درب ملامینه در اصل ورق اچ دی افی است که یک لایه ملامینه بر روی آن پرس شده است و با توجه به اینکه دور تا دور درب ها چوب است و روی آن هیچ روکشی نیست در صورت نفوذ آب به چوب مخصوصاً در قسمت زیرین درب که بیشتر در معرض آب قرار دارد، چوب آب را به خود جذب کرده و به مرور زمان رطوبت را از پشت ورق ملامینه به اچ دی اف زیرین می‌دهد و باعث ورم کردن درب خواهد شد، بنابراین باید دور تا دور درب خصوصاً زیر درب به خوبی با رنگ پوشش داده شود.

   

  رنگ بندی درب های HPL

  برای رنگ بندی درب های HPL  با توجه به روکش وارداتی آن امکان رنگ شدن وجود ندارد اما تنوع بسیاری در نوع رنگ روکش درب های اچ پی ال وجود دارد از جمله پرکاربرد ترن رنگ های درب اچ پی ال می‌توان به رنگ سفید، مشکی، فندقی روشن، فندقی سیر، ماهگونی روشن، ماهگونی سیر، گردویی، ونگه و … اشاره نمود.

   

  آیا درب ضدسرقت اچ پی ال کاملا ضد آب است؟

  خیر ، درب HPL در حقیقت ورق HDF است که یک لایه ملامینه روی آن پرس شده است و با توجه به اینکه کلاف درب از چوب است و روی آن روکشی نیست، در صورت نفوذ آب به چوب، چوب آب را جذب کرده و به مرور زمان رطوبت از پشت ورق ملامینه به HDF زیرین می‌رسد. بنابراین حتما باید دور تا دور درب خصوصا زیر درب به خوبی با رنگ پوشش داده شود. البته برای اطمینان بیشتر، می‌توان قسمت زیرین درب ملامینه را با رزین ABS که در ساخت درب ضدآب ABS استفاده می‌شود یا رنگ های شافن پوشش داد.

  آیا درب ضدسرقت اچ پی ال کاملا ضد آب است؟

  آیا درب ضدسرقت اچ پی ال کاملا ضد آب است؟

  برخی از تولید کنندگان درب های ملامینه دور تا دور درب ملامینه را با ورق های ضدآب ABS پوشش می‌دهند که باعث افزایش مقاومت درب ملامینه در برابر رطوبت خواهد شد، اما به دلیل عدم همخوانی ورق ملامینه و ABS از نظر ظاهری، نتیجه کار، زیبایی لازم را نخواهد داشت. چنانچه از نظر مشتری، ضدآب بودن درب، اهمیت زیادی داشته باشد، بهتر است از درب ABS استفاده شود. البته همانطور که ذکر شد ، با استفاده از رزین ABS در قسمت زیرین درب اچ پی ال و رنگ کردن چوب قسمت کناری و بالای درب به مقاومت خوبی در برابر رطوبت دست پیدا خواهد کرد و همین میزان کفایت می‌کند.

  از ام دی اف سه میلی‌متر با روکش کاغذی و ملامینه معمولا برای ساخت درب کمد دیواری استفاده می‌شود و ام دی اف 8 و 16 میلی‌متر روکش ملامینه در ساخت درب پارتیشن بندی اداری استفاده می‌شود. هر چند استفاده از این ورق برای ساخت درب اتاق و یا سرویس بهداشتی نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما به لحاظ هزینه و کیفیت جایگزین مناسب‌تری نیز وجود دارد که از آن جمله می‌توان به درب اچ پی ال اشاره کرد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.