تفاوت درب ضدسرقت و معمولی در چیست؟

تفاوت درب ضدسرقت و معمولی در چیست؟

تفاوت درب ضدسرقت و معمولی در چیست؟

یکی از شاخص ترین تفاوت درب ضدسرقت و معمولی ایمنی و امنیت به مراتب بیشتر و بالاتر این درب ها می‌باشد که هم در ساختار درب و هم در استفاده از نوع ابزار و یراق مورد استفاده قرار گرفته است.

تفاوت درب ضد‌ سرقت و معمولی
تفاوت درب ضد‌ سرقت و معمولی

کاملاً مشهود و مشخص است که در درب های ضد سرقت برخلاف درب های معمولی یا درب های چوبی که فقط از چوب ساخته می‌شوند در میان دو رویه لنگه درب ضدسرقت از ورق فولادی جهت جلوگیری از شکستن و سوراخ شدن درب استفاده می‌شود.

 

بارزترین تفاوت درب ضدسرقت و معمولی

از بارزترین تفاوت درب ضدسرقت و معمولی این است که درب‌های ضد سرقت عایق صدا و حرارت هست در حالی‌ که درب‌های معمولی این خاصیت را ندارند. ما با افزایش وسایل جانبی می‌توانیم میزان امنیت درب‌های ضدسرقت را افزایش دهیم این در حالی است چنین اتفاقی نمی‌تواند برای درب‌های معمولی بیفتد. درب‌های ضد سرقت در میان سایر درب‌ها از طرفداران و محبوبیت بیشتری برخوردار است. تا حدی که ما می‌توانیم از نوع پیشرفته‌ی درب‌های ضد سرقت را در بازار ببینیم که دارای حسگر، قفل‌های لمسی و اثرانگشتی و حتی قفل‌های تصویری نیز می‌باشند.

بارزترین تفاوت درب‌ ضد ‌سرقت و درب معمولی
بارزترین تفاوت درب‌ ضد‌سرقت و درب معمولی

در بین تمام درب‌های ضد سرقت، معمولاً درب ضدسرقت ترک حرف اول را می‌زند. ایران نیز برای تولید درب‌های ضد سرقت برخی از ابزار و یراق‌های لازم را از ترکیه وارد می‌کند. به این معنا که ایران خود به‌تنهایی درب‌های ضد سرقت را نمی‌سازد البته این موضوع به خاطر عدم توانایی ایران در تولید این ابزارها نیست بلکه وارد نمودن این ابزارها برای ایران مقرون‌به‌صرفه تر هست.

 

تفاوت درب ضدسرقت و معمولی

امنیت اصلی ترین تفاوت بین این دو نوع درب می‌باشد. درب ضدسرقت به مراتب دارای امنیت بیشتری در مقابل با انوع درب معمولی می‌باشد و این امنیت به دلیل قفل و ساختار کلی درب ضدسرقت می‌باشد. ساختار درب ضدسرقت فاقد هرگونه فضای خالی است و این امر موجب امکان ورود غیر مجاز از طریق این درب به حداقل ممکن برسد. تعداد لولاها در درب ضدسرقت از انواع درب معمولی بیشتر است، این امر از جمله دلایل تامین امنیت بیشتر توسط درب ضدسرقت است.

تفاوت درب ضد‌ سرقت و درب معمولی
تفاوت درب ضد‌سرقت و درب معمولی

قفل در درب ضدسرقت یکی از اصلی ترین تفاوت های آن با درب معمولی است. قفل ها در انواع درب ضدسرقت به شدت تقویت شده اند و از این رو امکان باز کردن آنها به راحتی وجود ندارد.

شاخص های استفاده شده در ساخت درب های ضد سرقت آنها را عایق صوتی و حرارتی نموده است و در صورت نیاز به ایمنی بیشتر قابلیت تجهیز این درب ها با وسایل امنیتی جانبی دیگر وجود دارد و این در صورتی است که در رابطه با درب های معمولی این قابلیت های ویژه وجود ندارد و همین امر سبب ایمنی بیشتر این درب ها نسبت به انواع درب های معمولی شده است.

 

تفاوت درب ضدسرقت و معمولی در ضخامت

علاوه بر این ها ضخامت درب ضد‌ سرقت و معمولی باهم بسیار متفاوت هستند.

ساختار درب ضد‌ سرقت
ساختار درب ضد‌ سرقت

قطر درب های معمولی به طور معمول 4.5 سانتی متر است در صورتی که این قطر برای درب های ضد سرقت 7 سانتی متر می باشد. همین زیاد شدن قطر امنیت درب را بالا می برد و باعث می شود که عایق بهتری هم باشد.

 

تفاوت درب ضدسرقت و معمولی از لحاظ جنس

درب های معمولی در اکثر مواقع از چوب ساخته می شوند. البته ممکن است جنس چوب ها با هم متفاوت باشد اما خب پایه اصلی آن ها چوب است. اما درب های ضد سرقت ترکیبی از چوب و فلزات هستند. که همین ورود فلز به متریال چوب، یعنی همان آلیاژ های آهنی، آن ها را مقاوم کرده است.

 

تفاوت درب ضدسرقت و معمولی در قفل

برخلاف درب های معمولی که قفل ایمنی ندارند و به راحتی باز می‌شوند در درب های ضد سرقت از قفل های بسیار ایمن استفاده می‌شود که به آسانی قابلیت باز شدن را ندارند و زبانه قفل تنها در یک جهت در چهارچوب، قفل نمی‌شود بلکه در 4 جهت در چهارچوب وارد شده و قفل می‌شوند، قفل و یراق آلاتی که در درب ضدسرقت به کار می‌روند با درب های معمولی بسیار تفاوت دارند و از نوع گاو صندوقی می‌باشند، به این معنی که از دو یا سه قفل برای متصل کردن لنگه درب به چهارچوب استفاده می‌کنند.

تفاوت درب ها
تفاوت درب ها

در قسمت داخلی تر عایق های صوتی به هر دو طرف درب اضافه شده اند، رویه درب ضدسرقت معمولاً ام دي اف طرح دار، ساده و برجسته است که ضخامت‌ های ۸ تا ۱۴ میلی متری دارند و از روکش های مخصوص مانند ام دی اف، رنگ های پلی استر یا نیم استر برای پوشش لایه بیرونی درب استفاده می‌شود که زیبایی درب های ضد سرقت را بالا می‌برد، این روکش های ام دي اف به صورت رنگ یا روکش پي وي سي قابل نصب هستند و استفاده از زه لاستیکی در اطراف چهارچوب برای عدم ورود گرد و خاک در درب های ضد سرقت رایج است.

 

گارانتی داشتن درب های ضدسرقت

گارانتی درب های ضد سرقت با قفل و یرآق می‌باشد. عملا در این حالت مشتری موظف است درب ضد سرقت را با گارانتی از مرکزی که خرید کرده است تحویل بگیرد و در صورت بروز هرگونه مشکل با استفاده از گارانتی مورد نظر مشکل خود را برطرف کند.

 

موارد مصرف درب ضد سرقت و معمولی در منازل

اگر از درب‌های معمولی بخواهند در منازل استفاده کنند این درب‌ها را برای اتاق‌خواب‌ها در نظر می‌گیرند. پس می‌توان از دیگر تفاوت درب ضد سرقت با درب‌های معمولی را مکان استفاده از آن دانست. به این معنا که از درب‌های ضد سرقت در یک مکان‌های خاص و از درب‌های معمولی در مکان‌های دیگری استفاده می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید اصلی‌ترین تفاوت درب ضد سرقت و درب‌ معمولی، میزان امنیت و مقاومت آن‌ها هست.

موارد مصرف درب
موارد مصرف درب ضد سرقت و معمولی در منازل

این مقاومت ایجادشده توسط مواد و ساختار این درب‌ها هست. البته استفاده از ابزار و یراق‌ها نیز می‌تواند تأثیر بسزایی در این امر داشته باشد. از مهم‌ترین تفاوت درب ضدسرقت با معمولی، این است که درب‌های معمولی تماما از چوب ساخته‌ شده است و در حالی‌ که مواد و ابزار ساخت درب‌های ضدسرقت علاوه بر چوب شامل جنس‌های دیگری نظیر فلز نیز هست. فلزهای به‌کاررفته شده در درب‌های ضد سرقت می‌تواند ورقه‌ی فولادی، استیل، فلز گالوانیزه شده و… باشد.

 

جمع بندی تفاوت درب ضدسرقت و معمولی

درب های ضد سرقت تنوع طرح و رنگ، قیمت های مختلف و ابعاد و اندازه های متفاوت تری نسبت به درب های معمولی دارند. ضمن اینکه تفاوت در ابزار و یراق آلات و مواد به کار رفته در درب های ضد سرقت باعث بالا رفتن ایمنی آن ها شده است. و اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که ایمنی منزلتان برایتان اهمیت بسیار زیادی دارد، بهتر است از درب ضد سرقت، حتی با وجود قیمت بیشتر، برای آپارتمان خود استفاده کنید. و دیگر با خیال آسوده می‌توانید سفر کرده و منزل خود را به مدت طولانی، بدون دغدغه رها کنید.

نظرات (1)

[…] می‌توانید تفاوت درب ضد سرقت و در‌های معمولی را در اینجا […]